Wygląd w ciąży – dlaczego każdy go ocenia?

„Ile przytyłaś?– to chyba jedno z najczęściej słyszanych pytań w czasie ciąży. Nigdy wcześniej ani później nikt nie będzie zadawał go z taką łatwością, jak właśnie wtedy, gdy kobieta spodziewa się dziecka. W dodatku ciąża to na tyle wyjątkowy stan, że społeczeństwo daje sobie spore przyzwolenie na głośne ocenianie i komentowanie kobiecego wyglądu. Niby wszystko z troską toczy się wokół rosnącego brzuszka, ale takie uwagi często są po prostu zbędne.

Nieistotne czy prezentujesz się dobrze, czy nie, w czasie ciąży na pewno znajdzie się ktoś, kto będzie chciał cię o tym powiadomić. Nosisz w sobie dziecko, zmieniasz się, hormony szaleją, stajesz się więc obiektem, który można śmiało oceniać. A ile w tym satysfakcji! Można bezczelnie wytknąć kobiecie, że nie wygląda najlepiej albo zagrać nieco taktowniej i użyć niezawodnego hasła „chyba będzie dziewczynka”. Bez względu na to, jak ciąża wpłynęła na twój wygląd, zawsze znajdzie się powód, by coś na ten temat powiedzieć. „Ale masz duży brzuch” usłyszane, gdy raptem przybyło ci kilka kilogramów, brzmi nieraz tak, że od razu czujesz się jak wieloryb. Jeśli zaś wyglądasz atrakcyjnie i czujesz się w porządku, otoczenie albo to życzliwie skomplementuje, albo wytknie. Możliwe też, że uzna, że jesteś stanowczo za chuda. Przy czym „otoczenie” to dosyć szerokie pojęcie, bo twój wygląd może teraz śmiało komentować pani z warzywniaka czy sąsiadka spod czwórki.

Na tym nie koniec

A co dalej? Często to samo, tylko już mniej otwarcie i nierzadko za plecami. W końcu to, jak szybko młoda mama wraca do formy po porodzie, to też atrakcyjny temat do rozmowy. Kilka miesięcy po porodzie, a tobie dalej odstaje brzuszek? Kochana, czas się ogarnąć! Minęło kilka tygodni, a ty wyglądasz jak szczypior? Skończ karmić, to dziecko wszystko z ciebie wysysa! Można podejść do tego wszystkiego z dystansem, udać, że się tego nie słyszy, zareagować asertywnie i poprosić o niekomentowanie twojego wyglądu, czy odpowiedzieć tak, że pójdzie komuś w pięty. A przy okazji zastanowić się, czy my same nie postępujemy podobnie w stosunku do innych kobiet w ciąży czy młodych matek z naszego otoczenia.

A jak było/jest u Was? Zdarza Wam się słyszeć różne komentarze na temat swojego wyglądu w/po ciąży? Jaki macie do tego stosunek?

4 thoughts on “Wygląd w ciąży – dlaczego każdy go komentuje?

  1. To prawda, ciąża i wygląd kobiety są bardzo szeroko komentowane. Myślę, że komentarze są zawsze, ilekroć w kobiecie zachodzi jakaś większa zmiana. Duże różnice wagi, nowy kolor włosów- to wszystko budzi emocje i wielką chęć poinformowania, że się zauważyło i co o tym sądzimy.

    Kobiety w ciąży komentuję i ja- głównie dlatego, że nie moge wyjść z podziwu jak pięknie ciężarne wyglądają! Wszystkie moje koleżanki (matki synów, matki córek jednakowo) zarówno w ciąży jak i po niej absolutnie emanują kobiecością i pięknem. I to mimo wysiłku, nieprzespanych nocy i często zmęczenia.

    Ja myślę sobie tak- warto prawić komplementy i głośno mówić, że nas ktoś zachwyca i, że kogoś podziwiamy. Nie rozumiem komentarzy negatywnych – warto sobie zadać pytanie, co sami byśmy czuli, gdyby ktoś podobnie wypowiedział się do nas i czy ten komentarz coś wartościowego wnosi.

    Fajnie, że o tym piszecie 🙂

    1. O to, to – albo powiedz coś miłego, jeśli jest to szczere, albo zachowaj wszelkie uwagi dla siebie 🙂 Jak stwierdziła ostatnio moja przyjaciółka (obecnie w ciąży) – “Czuję się jak zwierzątko w ZOO – pod ciągłą obserwacją”. Coś w tym jest.

  2. Oj pamiętam z czasu ciąży że zastanawiałam się dlaczego jazdy komentuje mój wygląd. Ten czas jakby dawał na to przyzwolenie. Dlatego ja moim ciężarnym koleżankom prawie tylko szczere komplementy i udzielam rad tylko poproszona o nie 😁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *