Zachodzisz w ciążę, więc idziesz do ginekologa. Rodzi się dziecko, więc wybierasz mu pediatrę. To oczywiste i ważne. Niestety bywa jednak niewystarczające. Czasami przydaje się też pomoc specjalistów, których być może w ogóle nie braliśmy pod uwagę. Jakich? Sprawdź!

Nie sugeruję, że masz latać od jednego lekarza do drugiego z każdą najmniejszą sprawą. Jednak z tego, co obserwuję, wiele osób nie wie o istnieniu niektórych specjalistów albo nie zdaje sobie sprawy, czego może od nich oczekiwać i jak oni mogą pomóc w codziennych problemach. Tymczasem w ciąży czy po narodzinach dziecka mogą pojawić się różne sytuacje, które może nie zagrażają życiu, ale mogą je znacznie uprzykrzać. Czasami wystarczy konsultacja, aby poprawić codzienny komfort swój i dziecka.

Moim zdaniem w kwestii zdrowia własnego, a tym bardziej niemowlaka warto zaufać specjalistom i nie kombinować samemu albo zbytnio nie zwlekać, gdy np. zauważamy jakieś utrudnienia czy opóźnienia w rozwoju maleństwa. Nawet jeśli otoczenie będzie przekonywać, aby dać sobie spokój, wrzucić na luz, nie być takim przewrażliwionym albo jeżeli upatruje źródło problemu w nas („pewnie masz słabe mleko”, „płacze ciągle, bo się czegoś najadłaś” itp.). Bywa też niestety tak, że czasami trzeba się natrudzić, by trafić do naprawdę kompetentnego specjalisty. Mam w bliskim gronie świadome osoby, które od razu szukały pomocy u fachowców, ale niestety nie otrzymały jej na odpowiednim poziomie, przez co trudne sytuacje się przeciągnęły albo doszły do nich inne niepokojące sprawy. To jest naprawdę frustrujące. Dlatego czasami dotarcie do kogoś sensownego wymaga trochę wysiłku.

Kto może pomóc?

Poniższa lista obejmuje specjalistów, do których według mnie warto się udać w ciąży czy z małym dzieckiem, jeżeli jest taka potrzeba. Dla jednych ta lista może się wydać oczywista, ale dla innych wcale tak być nie musi. Jedni mogą uznać coś za grubą przesadę, a być może innym któraś z poniższych informacji pomoże trafić na właściwy trop. A jeśli uznasz, że kogoś na tej liście brakuje, koniecznie daj o tym znać w komentarzu.

Lecimy!

1. Położna

Czy wiesz, że każdy ginekolog ma obowiązek skierować swoją pacjentkę między 21. a 26. tygodniem ciąży do położnej w celu objęcia opieką? Powinnaś dostać informację, że od 21. tygodnia ciąży przysługują Ci bezpłatne spotkania edukacyjne u położnej raz w tygodniu, a od 32. tygodnia ciąży – dwa razy. Przy czym Ty sama możesz sobie tą położną wybrać – taką jaka Ci odpowiada, w dowolnym miejscu (to nie musi być położna pracująca w tej samej przychodni co Twój lekarz). To ona może Cię przygotować do porodu, omówi z Tobą wszystkie wątpliwości, udzieli wsparcia. Wiem, że w mniejszych miejscowościach jest z tym problem, ale warto się zorientować, czy nie mamy gdzieś w pobliżu jakiegoś anioła. Tak, anioła, bo dobra położna środowiskowa to prawdziwy skarb. Taka położna może Cię objąć opieką w czasie ciąży, po porodzie, w okresie menopauzy, po operacji ginekologicznej czy na jakimś innym etapie, na którym potrzebna nam pomoc. Ta sama położna, z którą nawiążesz kontakt w ciąży, będzie Cię również odwiedzać po porodzie w ramach tzw. wizyt patronażowych, podczas których udzieli wsparcia w karmieniu piersią czy pielęgnacji maluszka i rozwieje masę wątpliwości. Warto też wiedzieć, że położne mogą prowadzić fizjologiczną ciążę, choć najczęściej z takich usług można skorzystać w większych miastach.

2. Doradca laktacyjny

Jakiekolwiek problemy związane z karmieniem piersią warto od razu omówić z kimś, kto się na tym zna. Pierwszą z takich osób jest położna, która ma do tego odpowiednie kompetencje. Dlatego dobrze jest sobie wybrać taką położną, która w razie potrzeby naprawdę udzieli nam profesjonalnego wsparcia. Pomocny może być też kontakt z doradcą laktacyjnym. W przypadku kłopotów z karmieniem naprawdę nie ma co zwlekać. Bywa, że doradca laktacyjny czy położna skierują nas do innego specjalisty. Nierzadko jest nim neurologopeda.

2 elementy, bez których karmienie piersią może być trudniejsze

3. Neurologopeda

Neurologopeda może np. pomóc w znalezieniu przyczyny naszych problemów z karmieniem. Oceni m.in. odruch ssania i napięcie mięśniowe, stwierdzi, czy wędzidełko nie jest za krótkie, co wpływa nie tylko na karmienie, lecz także np. na rozwój mowy.

4. Fizjoterapeuta uroginekologiczny

Ból pleców, ból głowy, nietrzymanie moczu, rozstęp mięśni prostych brzucha po ciąży – fizjoterapeuta uroginekologiczny wie, jak się z tym uporać. Co więcej, zaopiekuje się twoją blizną po cesarskim cięciu, oceni jej stan wewnętrzny i zaleci ćwiczenia, które mogą znacząco wpłynąć na codzienne funkcjonowanie (dowiedz się więcej o rehabilitacji blizny). Taki fizjoterapeuta pomoże też kobietom, które miały nacinane krocze, albo tym, które w ciąży skarżą się na ból pleców. Do takiego specjalisty można się zgłosić z wieloma wstydliwymi sprawami, które zwykle (niestety!) leżą w sferze tabu. Wszelkie sprawy kobiece (i nie tylko) nie mają przed nim tajemnic.

5. Fizjoterapeuta dziecięcy (np. pracujący metodą NDT Bobath).

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie i to, kiedy będzie obracać się na boki, siedzieć czy chodzić, zależy od jego indywidualnej gotowości. Jeżeli jednak coś nas w tym aspekcie jego rozwoju niepokoi, to fizjoterapeuta dziecięcy potrafi zdziałać cuda. Już samo to, że pokaże jak prawidłowo nosić niemowlę potrafi dać naprawdę wiele. Czasami bywa tak, że to, że dziecko jest rozdrażnione, płaczliwe, spięte, pręży się, trudno je uspokoić i w ogóle trudno je pielęgnować wynika z jego problemów z napięciem mięśniowym. Fizjoterapeuta pokaże jak przy codziennej pielęgnacji, noszeniu czy zabawie można wspomóc malucha w rozwoju.

6. Psycholog dziecięcy

Niemowlę u terapeuty? Dla wielu to gruba przesada. Kiedy rodzic odczuwa jakiś niepokój
związany z rozwojem dziecka, otoczenie uspokaja – „wyrośnie z tego”, „nie ma się czym martwić”,
„ma jeszcze czas”, „jesteście przewrażliwieni”. Tymczasem specjaliści przekonują, że jeżeli coś nas niepokoi w zachowaniu dziecka, to lepiej nie zwlekać. Z takim małym bąblem można coś o wiele szybciej wypracować niż z trzy- czy czterolatkiem i można zapobiec namnażaniu się wielu innych problemów. Dziecko nie robi „pa, pa”, słabo naśladuje, unika kontaktu wzrokowego, nie odwzajemnia uśmiechu, nie pokazuje palcem bądź martwią Cię inne kwestie związane z jego rozwojem? Czasami warto pogadać ze specjalistą. Nawet jeżeli się okaże, że nie mamy powodów do zmartwień, to przynajmniej będziemy mogli spać spokojnie.

7. Psychoterapeuta

Obniżenie nastroju, utrata apetytu, bezsenność, poczucie bezradności i bycia złą matką, brak sił, płaczliwość, silny lęk o dziecko – to niektóre z objawów depresji poporodowej. Jeżeli zauważamy, że taka sytuacja trwa od jakiegoś czasu i nie widać poprawy, warto to omówić ze specjalistą. Im szybciej, tym lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj:

Mów, że ci źle. Depresja poporodowa to nie fanaberia

8. Terapeuta integracji sensorycznej

Dziecko nakarmione, przebrane, troskliwie zaopiekowane, a wciąż płacze, jest rozdrażnione, trudno je uspokoić, wpada w histerię, a najzwyklejsze czynności wokół niego wiążą się z jego ogromnym płaczem i już naprawdę brak nam pomysłów o co tu może chodzić? Terapeuci integracji sensorycznej doskonale znają takie sytuacje. Niektóre dzieci są np. bardzo wrażliwe na dotyk (co np. utrudnia zmianę pieluchy, przebieranie, kąpiel itp.), silnie reagują na najmniejsze dźwięki, światło czy inne bodźce, przez co nawet zwykły spacer może być koszmarem. To naprawdę może utrudniać rodzinie codzienne funkcjonowanie. Zdaniem terapeutów integracji sensorycznej problemy z przetwarzaniem bodźców sensorycznych ewoluują. U starszych dzieci może to skutkować słabszą motoryką i rozwojem ruchowym, słabszym osiąganiem umiejętności, niezdarnością, wycofywaniem się, unikaniem jakichś sytuacji albo nadmiernym poszukiwaniem bodźców, dużą ruchliwością, problemami z koncentracją itp. Możliwe, że konsultacja z takim specjalistą pomoże znaleźć właściwy trop.

Korzystaliście z pomocy kogoś z powyżej listy? Dajcie znać!

Sprawdź jeszcze:

3 rady, które warto przekazać dalej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *