kontrastowe obrazki do druku

Kiedy Kuba był kilkutygodniowym maluchem i nie gasił jeszcze pożarów, zaczęłam mu pokazywać kontrastowe karty, książeczki i obrazki. Początkowo robił do nich groźne miny – prawdopodobnie od zawsze czuł, że jest dzielnym i walecznym Samem, który musi zmagać się z płomieniami czarno-biało-czerwonych szlaczków. Z czasem jednak wachlarz jego reakcji poszerzał się – od zachwytu nad białą rączką na czarnym tle przez piski radości przy karcie z samochodem (ja niby wyrosłam, a jednak, gdy słyszę, że jakieś V8 wjeżdża na moją ulicę, to w 3 sekundy dobiegam do okna) aż po wzmożoną gadatliwość przy obrazku z kotem. Dlaczego pokazywałam mojemu dziecku czarno-białe kartki? Po co przygotowałam dla Twojego bobasa kontrastowe obrazki do druku? 

Jeśli trafiłaś/eś tu po wpisaniu w google hasła “kontrastowe obrazki dla niemowląt”, wiesz jak działa wzrok noworodka i niemowlęcia i prawdopodobnie tylko szukasz gotowego rozwiązania, które dla Ciebie mamy (!za darmo!) do pobrania i wydrukowania. Jeśli jednak znalazłaś/eś się u nas przypadkowo albo dopiero wchodzisz w tematykę dziecięcą, te kilka poniższych akapitów może rozjaśnić ci, o co chodzi z tymi kontrastami.

Kontrastowe obrazki dla niemowląt, czyli co widzi niemowlak?

Noworodek, przez to, że dotychczas był w jednak dość ciemnym pomieszczeniu (patrz brzuch mamy, który nie ma żadnego okienka na światło dzienne), nie bardzo lubi ostre światło i generalnie jest dość wkurzony faktem, że musiał wyjść ze swojej strefy komfortu (nie mogłam się powstrzymać, to hasło jest ostatnio wszędzie) – patrz ciepłego, przytulnego, wodnego i pewnego miejsca, w którym nic mu nie przeszkadzało. A teraz, nie dość, że zmieniają położenie, każą się ubierać, to do tego dręczą jakimiś dziwnym zapachami, dźwiękami i światłami (o zmysłach może innym razem). Ale do brzegu – zasada jest taka, że im młodsze dziecko, tym słabiej widzi.

Ha! Niby proste, a jednak – Wasze dziecko kilka dni po przyjściu na świat widzi trochę tak jak Ty, gdy jedziesz samochodem w gęstej mgle – dostrzegasz tylko to, co tuż przed nosem, a im dalszy punkt, tym bardziej rozmazany albo wcale niewidoczny. To dlatego maluchy reagują głównie na mocne kontrasty, krawędzie, oprawki okularów i… twarz mamy – ale w odległości 20-30 cm. Reszta to rozpikselizowane tło. Z każdym tygodniem wzrok dziecka staje się jednak coraz lepszy i ostrzejszy.

Kiedy zacząć pokazywać dziecku kontrastowe obrazki?

Stymulowanie wzroku jest ważne, ale jak z wszystkim – trzeba uważać, żeby nie przedobrzyć. W pierwszych tygodniach wystarczy twarz mamy (i taty, choć podobno dziecko dostrzega ją nieco później), a z obrazkami i kontrastowymi zabawkami warto wystartować, gdy niemowlę będzie nieco starsze (kilka tygodni). Według amerykańskich badań (Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley) ponoć maluchy w wieku dwóch tygodni już reagują na kolory, a ich ulubionymi są biały, czerwony i żółty.

Co ciekawe, noworodki i niemowlęta bardzo wnikliwie patrzą na to, co widzą. Jeśli dotychczas nie nosiłaś okularów, a teraz je założyłaś (lub odwrotnie), maluchowi może się to nie spodobać i może obracać głowę w drugą stronę, żeby na Ciebie nie patrzeć (Księga Dziecka, W.M. Sears). U mnie tak było w okolicach 2 miesiąca Kuby, gdy zlikwidowałam “palmę” robioną z włosów na czubku głowy na rzecz krótkiej fryzury. Ewidentnie coś mu nie pasowało ;).

Kontrastowe obrazki do druku – wskazówki

Znając zasady “działania” wzroku niemowlaka, możesz przystąpić do ostatniego punktu – wyboru pomocy dydaktycznych (ale to brzmi! jeszcze dodam “do lekcji zdalnych”, to już w ogóle hit w obecnych czasach). Poniżej udostępniam autorskie grafiki, przygotowane specjalnie dla naszych czytelników, które możesz zupełnie za darmo pobrać i wydrukować.

ALE STAWIAM WARUNKI!

  • Po pierwsze – nie obklejaj nimi całego pokoju dziecka, bo dostanie oczopląsu, a ja chcę dla niego dobrze przecież! Wystarczy, że przykleisz przy łóżeczku kilka wyciętych kart (albo cały arkusz), najlepiej z prawej i z lewej strony. Nie prezentuj ich tuż nad głową dziecka (żeby nie patrzyło w górę, bo to dla niego niedobre).
  • Po drugie – nie wykorzystuj kart do celów komercyjnych (nagminnie zdarza się, że ktoś przywłaszcza sobie tego typu darmoszki, drukuje i sprzedaje jako swoje – no nie lubimy tego, to jest bardzo niefajne i niekoleżeńskie), a jak możesz, to gdy zrobisz z nimi foteczkę na insta, oznacz nas lub zahaszuj #synudajzyc – to bardzo sympatyczne i przynajmniej wiemy, że komuś przydają się nasze prace.
  • Po trzecie – plik PDF jest przygotowany pod druk na papierze A4 i taki format właśnie polecamy (żeby zrobić z nich karty, możesz podkleić je jakimś kartonem/brystolem na taśmę dwustronną).

Daj znać, jeśli Twoje dziecko pokocha ananasa albo stopę!

Kontrastowe obrazki do druku – Pobierz PDF

kontrastowe obrazki dla niemowlat do wydrukowania

Polecam Wam też inne rzeczy do wydrukowania:

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Nauka zdalna. Lekcja 1. Czytanie instrukcji obsługi szafki z @ikeapolska. A. #naukazdalna #ikea #instrukcja #strażak #narzędzia

Post udostępniony przez Synu, daj żyć (@synudajzyc.pl)

kontrastowe obrazki do druku

1 thought on “Kontrastowe obrazki do druku dla niemowląt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *