Jak moje dziecko przesypia noce? Czy wzbrania się przed myciem głowy albo obcinaniem paznokci? Jak reaguje na różne dźwięki? Czy wpada w histerie? – m.in. takie pytania zadawała mi terapeutka integracji sensorycznej podczas naszego pierwszego spotkania. Chwilę potem w naszym grafiku pojawiły się regularne zajęcia SI, a trochę później na nasze salony wkroczyła kołderka obciążeniowa. I to właśnie o niej trochę Wam opowiem.

Konsultację z terapeutą integracji sensorycznej (SI) zaleciła nam nasza logopedka, bo tego typu zaburzenia mają też wpływ na rozwój mowy. Temat nie był mi obcy, bo już kiedyś spotkałam się w nim w pracy. Jednak przyznam szczerze, że nikt mnie tak nie przewałkował ze znajomości mojego dziecka, jak terapeutka SI podczas pierwszego spotkania.

Zjawiłam się na nim sama, bez dziecka. To był bardzo szczegółowy wywiad, który obejmował pytania dotyczące przebiegu ciąży i porodu oraz rozwoju dziecka w zakresie każdego ze zmysłów (dotyk, wzrok, słuch, węch, smak, zmysł równowagi i czucie głębokie, czyli układ propriocepcji). Pytano mnie m.in. o to, czy syn wpada w histerie, jak przesypia noce, czy wzbrania się przed myciem głowy, obcinaniem paznokci, kremowaniem twarzy i innymi zabiegami pielęgnacyjnymi, czy przeszkadzają mu metki w ubraniu, jak reaguje na światło i różne dźwięki, jak zachowuje się na placu zabaw, czy lubi się przytulać itd. Po tym spotkaniu były jeszcze dwa inne, ale w nich uczestniczyło już dziecko. Ostateczna diagnoza: zaburzenia układu proprioceptywnego.

Syn regularnie chodzi na zajęcia z SI, a w ramach dodatkowego wsparcia korzystamy z kołderki obciążeniowej. Co to za kołderka i czemu ma służyć?

Kołderka obciążeniowa – co to jest?

To normalna kołderka, tyle że cięższa. Poprzez delikatny nacisk działa na receptory czucia głębokiego, stymuluje układ proprioceptywny. Równo rozłożony ciężar powoduje rozluźnienie, łagodzi pobudzenie, wycisza, redukuje napięcie. Kołderka ma też pomóc w zwiększeniu koncentracji i przy problemach ze snem.

Kołderka obciążeniowa to przede wszystkim produkt terapeutyczny. Ma pomóc m.in. osobom, u których terapeuta integracji sensorycznej zdiagnozował problemy z koncentracją, nadpobudliwość, nadmierną aktywność, wzmożoną lub obniżoną wrażliwość na bodźce, rozdrażnienie. Kołderkę wykorzystuje się też jako wsparcie w leczeniu wielu zaburzeń psychofizycznych takich jak: zaburzenia integracji sensorycznej, zespół Aspergera, zaburzenia snu, stany lękowe, zachowania agresywne. Przeciwwskazaniem do stosowania kołderki są m.in. problemy z krążeniem, duszności, epilepsja, problemy skórne itp.

Jak z niej korzystać?

Z kołderki należy korzystać zgodnie z zaleceniem terapeuty. Na ogół wystarczy przykryć nią dziecko w czasie odpoczynku, np. podczas drzemki, czytania książeczek czy w nocy. Można ją też wykorzystać w trakcie zabawy (np. zawijamy malucha jak w naleśnik) albo nałożyć na kolana w momencie rysowania czy układania puzzli. U nas wygląda to tak, że najczęściej przykrywam syna kołderką na określony czas, gdy już zaśnie. Jak długo powinno się z niej korzystać? O to trzeba zapytać terapeutę, bo zalecenia mogą być różne. Raczej nie powinno się spać pod kołderką przez całą noc, przestrzega się też przed nakrywaniem głowy i szyi.

Nie zaleca się również korzystania z kołderki na własną rękę, bez wcześniejszej konsultacji i bez uzasadnienia.

Jak wybrać?

Kołderka powinna być indywidualnie dopasowana do wzrostu i wagi konkretnej osoby. Obciążenie uzależnione jest od masy użytkownika i indywidualnych zaleceń terapeuty. Podczas wybierania kołderki trzeba zwrócić uwagę na takie parametry jak: waga (z reguły zaleca się obciążenie na poziomie 10–15% wagi ciała), wzrost (rozmiar powinien być dopasowany do wzrostu dziecka z zapasem od 20 cm do 30 cm), rodzaj obciążenia.

Znaczenie może mieć również kolorystyka. Jeżeli stwierdzono u dziecka nadwrażliwość wzrokową, to lepszy będzie wybór bardziej stonowanych kolorów i wzorów czy kołderki jednobarwnej.

Nasza kołderka

Od ponad miesiąca korzystamy z kołderki marki Sensoric. Uszyto ją na zamówienie z naturalnych materiałów (bawełna i antyalergiczny wkład obciążeniowy) i adekwatnie do wzrostu i wagi mojego syna. Kołderka jest wzmocniona wewnątrz dodatkowymi warstwami białej bawełny, co zabezpiecza wypełnienie przed wydostaniem się na zewnątrz. Do obciążenia kołderek firma Sensoric używa szklanego granulatu lub szklanych kulek.

Kołderkę można prać wodzie z użyciem delikatnych detergentów. Można ją prać w pralce w niskiej temperaturze, a aby się nie zniekształciła, lepiej odwirować ją na najniższych obrotach. Nie można jej też chlorować, suszyć mechanicznie ani prasować. Aby wyschła, należy ją rozłożyć w pozycji poziomej.

Co istotne, kołderki Sensoric są zarejestrowane jako wyrób medyczny. Jeżeli mamy jakieś dylematy przed zakupem, można liczyć na fachową poradę.

Nasze wrażenia

Kołderka jest bardzo przyjemna w dotyku i widać, że uszyto ją porządnie i z dużą starannością. Jej wzór od razu przypadł synowi do gustu, chociaż – jak już wspominałam – najczęściej nie jest świadomy, że w ogóle z niej korzysta, bo nakrywam go w nocy, gdy już zaśnie. Zaczynaliśmy od stosowania kołderki przez 20 minut, później – zgodnie z zaleceniami naszej terapeutki – stopniowo wydłużaliśmy ten czas do 1 godziny.

Razem z kołderką otrzymaliśmy jeszcze woreczek sensoryczny, który służy nam do zabawy.

Mam świadomość, że kołderka to uzupełnienie terapii SI, nie przypisuję jej magicznych mocy i po tak krótkim stosowaniu nie oczekuję spektakularnych zmian. Mimo wszystko widzę, że ostatnio zachowanie mojego syna się zmienia – jest spokojniejszy, potrafi się nad czymś dłużej skupić, częściej przesypia całe noce, dłużej śpi, nie biega jak szalony albo zdarza się to rzadziej. Wiem też, jak wiele zależy od nas – rodziców i od tego, jakie aktywności proponujemy naszemu dziecku na co dzień. Bez tego ani kołderka, ani terapia nie pomoże. I to jest właśnie największym wyzwaniem 🙂

Czy ktoś z Was korzystał z kołderki obciążeniowej? Podzielcie się swoimi doświadczeniami!


Wpis powstał przy współpracy z firmą Sensoric.

Zapisz się na nasz newsletter
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *