co mówić świeżo upieczonej mamie

Przyznaj szczerze – odwalasz kawał dobrej roboty. Codziennie dbasz o to, aby wszystko hulało, dziecko było najedzone, czyste, zadbane, niczego mu nie brakowało. Pamiętasz o ogromie różnych spraw i ogarniasz dom w takim stopniu, by dało się w nim żyć. Bez względu na to, czy masz w tym wsparcie partnera, dzielicie się obowiązkami czy nie – wykonujesz naprawdę ważną i potrzebną pracę. Twój partner pewnie też, ale teraz nie o nim mowa 😉

Jak często po skończonym dniu myślisz sobie, że dzisiaj to faktycznie zaszalałaś i podołałaś wszystkiemu na milion procent? Że jesteś z siebie zadowolona, naprawdę dałaś z siebie wszystko i nie masz sobie nic do zarzucenia? Jak często mówisz sobie „brawo ja!” po kolejnym, zwyczajnym, ale niełatwym przecież dniu?

Jakoś nie czytam i nie słyszę zbyt często o takiej postawie. Raczej wszędzie mowa o poczuciu winy, jakie odczuwają matki, poczuciu bycia „niewystarczającą” itp. To nie bierze się znikąd, poczucie własnej wartości wśród matek to naprawdę ciekawy temat. Jak można by nas – matki – trochę wzmocnić? Sposobów jest wiele. Jednym w nich może być dobranie odpowiednich słów.

Wiecie, są takie słowa, które jak raz usłyszysz, to będą brzęczały w głowie nieustannie. Słowa mają moc, mogą wspierać, dodawać sił albo je odbierać. W necie nie brakuje tekstów o tym, czego nie mówić mamom, zwłaszcza tym świeżo upieczonym (ba, u nas na blogu też takie znajdziecie!). Na artykuły o tym, co im mówić, jakoś nie trafiłam. Ostatnio bardzo popularna stała się w necie ta historia:

Chwyta za serce, nie? Tego potrzeba nam wszystkim.

Niby proste słowa, a dają niesamowite wsparcie. Takich słów raczej już nie zapomnisz, a w odpowiednich momentach będą podnosić na duchu. Jest coś jeszcze – jak już usłyszysz takie słowa i poczujesz ich moc, to być może zechcesz podzielić się tym dalej – obdarzyć podobnymi słowami kogoś innego. Wiem, że to brzmi dość banalnie, no ale sama powiedz – czy to nie byłoby fajne?

Jakie słowa mogłyby tak dobrze na nas podziałać?

Przychodzą mi na myśl takie:

  1. Jesteś dobrą mamą.
  2. Świetnie sobie radzisz.
  3. Dobrze to robisz.
  4. Robisz tak, jak na ten moment potrafisz najlepiej.
  5. Ty wiesz, co jest dobre dla Twojego dziecka.
  6. Jestem z ciebie dumna(-y).
  7. Jesteś bardzo dzielna.

Ta lista z pewnością mogłaby być dłuższa. Myślę, że z Twoją pomocą można taką stworzyć. Koniecznie daj znać, co do niej dopisać! A później coś z niej wybierz i często sobie powtarzaj.

Brawo Ty!

Mam dla Ciebie tylko jedną radę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *